6 sierpnia 2018 roku drużyna zlotowa naszego hufca wyjechała na Zlot ZHP „Gdańsk 2018”. W skład naszej 40- osobowej drużyny zlotowej wchodziły 4 zastępy zlotowe, nad którymi dowodzenie przejęli: hm. Rafał Openkowski, phm. Mieczysław Kaleciak, pwd. Rafał Miotk, pwd. Marcin Moś. W składzie drużyny byli zuchy i harcerze z 1 Szczepu Gromad Zuchowych i Drużyn Harcerskich „Cztery Żywioły” ze Świecia oraz 26 Grunwaldzkiej Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Lisowczycy”.
Podczas 10- dniowego Zlotu ZHP „Gdańsk 2018” nasza drużyna zlotowa brała udział w wielu atrakcjach programowych zorganizowanych z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości i 100- lecia Związku Harcerstwa Polskiego.

Dzień 0 – przyjazd i zakwaterowanie
Dzień zero był pełen organizacyjnych wyzwań. Nasza zlotowa przygoda rozpoczęła się od zbiórki przed marketem Lidl. Podróż minęła bez żadnych drogowych niespodzianek i bezpiecznie dotarliśmy na miejsce zlotu, a następnie do naszego Gniazda Kujawsko-Pomorskiego, w którym byliśmy zakwaterowani- tam już czekały na nas rozłożone namioty. Zakwaterowaliśmy się w wyznaczonych dla nas namiotach, a następnie odebraliśmy wyprawki dla naszych zastępów. W wyprawkach były koszulki, identyfikatory, mapki, kartki pocztowe, czapki, torby, chusty, natomiast w wyprawce drużyny zlotowej otrzymaliśmy taborety- palniki do gotowania na gazie, namioty typu gwiazda i ekspres, stoły, ławki i zestaw do gotowania. Wszystko trzeba było poskładać, rozstawić i oczywiście znaleźć czas na majsterkę obozową, podczas której zrobiliśmy tablicę naszej drużyny zlotowej.
Dzień 1 – Gra stulecia
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od pobudki i zaprawy porannej. Po śniadaniu nasze zastępy wybrały się na grę stulecia, która odbywała się na terenie miasteczka zlotowego. Nasze zastępy poznały cały teren zlotu podczas wędrówek, a także poznały postacie i wydarzenia z historii Polski oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Dzięki tym informacjom mogli oddać kartę odpowiedzi i otrzymać fragment obrazu do pomalowania.


Dzień 2 – Dziedzictwo
Gdańsk to miasto wielu miejsc, miasto pięknych historii, miasto wielkich ludzi, miasto tajemnic. Każdy krok po gdańskich ścieżkach jest odkryciem, które pozostanie w pamięci na zawsze. Nawet najzwyklejszy spacer może zamienić się w ciekawą przygodę.
Dzień 3 – rozwój
Uczestnicy zdobyli wiedzę na temat wyzwań, przed którymi stoi współczesny różnorodny świat. Ideą udziału w tej części programu było, aby harcerki i harcerze byli gotowi na spotkanie z drugim człowiekiem i zrozumieli jego potrzeby oraz wiedzieli jak odpowiedzialnie korzystać z zasobów przyrody.
Zajęcia oraz gry w module ROZWÓJ dotyczyły problemów globalnych, m.in. takich jak zmiany klimatyczne, ochrona przyrody, odpowiedzialna konsumpcja, ekonomia, różnice społeczne, tolerancja, migracja oraz pokój.


Dzień 4 – Cywilizacja
Uczestnicy skupili się na tym, jakie możliwości daje nam współczesna nauka i technika. W ramach współpracy z trójmiejskimi uczelniami wyższymi i instytucjami naukowymi uczetsnicy oceniali stan rozwoju technologicznego i próbowali postawić wyzwanie nauce, próbując ją rozwinąć o jeszcze jeden krok dalej. Poznali wachlarz umiejętności, jakie mogą nabywać w różnych dziedzinach nauki i kultury.
Cywilizacja to wszystko, co nas otacza – odkrycia jak koło czy pismo; kultury słowiańska, grecka czy rzymska, którym zawdzięczamy literaturę, muzykę, architekturę; zagrożenia, jakimi są m.in. degradacja środowiska, zmiany klimatyczne, choroby cywilizacyjne czy wojny; wyzwania, które są stawiane przed młodym człowiekiem np. odnalezienie się na rynku pracy, czy niezatracanie się w „wyścigu szczurów”; możliwości, jakie dają nam nauka, odkrycia i wynalazki.
Dzień 5 – Dzień regionów
Harcerze każdego z chorągwianych gniazd mieli okazję do jak najlepszego pokazania swojej działalności harcerzom z innych chorągwi – pod kątem działalności harcerskiej, ale również walorów regionalnych. Będąc gospodarzem aktywności programowych zaplanowanych przez Chorągwie mogli pokazać gościnność innym uczestnikom i symbolicznie zaprosić ich do swojego regionu.


Dzień 6 – Kalejdoskop
Moduł dał możliwość wyboru patrolowi, czy pozostanie na terenie Zlotu, czy zdecyduje się na np. zrealizowanie proponowanych aktywności w Gdańsku. Był to czas dla uczestników na swobodne korzystanie z uroków Zlotu – odwiedzenie Gdańska, spacer po Wyspie Sobieszewskiej, czy odprawa drużyny przy szumie morskich fal. Uczestnicy otrzymali różne propozycje scenariuszy do zrealizowania tego dnia, w tym także informacje o sposobie poruszania się, mapki, kultowe miejsca, polecane punkty gastronomiczne.
Nasza drużyna wybrała się na wycieczkę do Westerplatte, a następnie na rejs statkiem.
Dzień 7- Natura
Uczestnicy wyruszyli odkrywać walory wyspy – od kulturowych po naturalne, poznając mieszkańców, rezerwaty, wydmy i las. Ich zadaniem było znalezienie odpowiedzi na pytania o realne skutki naszej ingerencji w środowisko naturalne. Każdy zastęp realizował w ciągu dnia dwie aktywności, a dodatkowo otrzymał zadanie do wykonania w dowolnym czasie. Wszystkie działania zlokalizowane były na Wyspie Sobieszewskiej. Uczestnicy poruszali się pieszo i w większości na świeżym powietrzu!
Nasi harcerze odbyli wiele wędrówek na orientację oraz uczestniczyli w zajęciach ekologicznych.


Dzień 8 – Służba
Głównym celem modułu „Służba” było promowanie harcerskiej służby poprzez możliwość zaangażowania się w działania społeczne podczas samego Zlotu. Celowi temu przyświecała myśl, aby nasze działania były pożyteczne dla społeczności lokalnej i całego regionu. Dodatkowo, podczas ekspedycji uczestnicy mieli okazję do obcowania z przyrodą, kulturą i historią. Uczestnicy udali się w teren, by poznać wybraną część Pomorza.
Nasze zastępy pojechały do Gniewu, Gdańska Oliwy, Wdzydz Kiszewskich i Szymbarka, a następnie pełniły służbę w Lasach Państwowych.
Dzień 9 – Źródło
Najlepsza mapa morska, locja czy GPS nie zastąpi tego wszystkiego, co trzeba przeżyć w trakcie prawdziwego rejsu, gdzie los załogi i okrętu zależy od decyzji i czynów kapitana, którego głównym zadaniem było dopasowanie zawartych w locji informacji, do sprawności i możliwości fizycznych załogi, dzielności morskiej prowadzonej jednostki i własnych umiejętności kapitańskich.
Po zakończeniu programu odbyła się ceremonia zakończenia zlotu, którym był uroczysty apel kończący się spektaklem laserowym.


Dzień 10 – Żegnamy się ze zlotem
W tym dniu od samego rana miały miejsce pakowanie, sprzątanie i zwijanie terenu obozowiska. Były to ostatnie chwile na wyspie podczas zlotu. Po zapakowaniu się do autobusu ruszyliśmy w podróż powrotną i wkrótce oczom naszym ukazało się Świecie, wraz z czekającymi pod Lidlem rodzicami, stęsknionymi widoku swych pociech